Dvojité vrstvy liposomů (bilayer) jsou velmi podobné vrstvám bariéry pokožky. Z tohoto důvodu se liposomy velmi snadno slučují s vrstvami bariéry. To má za následek silnější propustnost pokožky pro kosmetické a dermatologické účinné látky. Účinné látky, které jsou transportovány v liposomech, se v pokožce velmi dobře rozmísťují, ukládají se a často vykazují vyšší účinnost. I ty účinné látky, které nejsou zapouzdřené, avšak jsou aplikovány současně s liposomy, jsou zpravidla více účinné.

Prázdné liposomy, tj. liposomy bez zapouzdřených účinných látek, jsou samy o sobě vynikající účinnou látkou pro nečistou pleť, pleť s lehkou formou akné, šupinatou pleť nebo vady zrohovatění, což souvisí s poruchou esenciálních mastných kyselin, jako je kyselina linolová.


kryofix


Níže je zobrazen mechanismus transportu účinných látek prostřednictvím liposomů. Dochází k fúzi s vrstvami bariéry pokožky. Tím se uvolní cesta pro účinné látky:

 

faze1Fáze 1:

Liposom se zapouzdřenými účinnými látkami (červeně) se blíží k bariérovým vrstvám pokožky.


faze2Fáze 2:

Membrána liposomu splývá s vrstvami bariéry a otevírá je. Účinné látky se uvolňují a pronikají kožní bariérou.


faze3Fáze 3:

Kožní bariéra se uzavřela. Protože se změnilo její složení, tj. je stále ještě velmi propustná, doporučujeme na závěr ošetření použít některý základní krém (DMS-Basiscreme). Základní krém opět obnoví původní vlastnosti kožní bariéry.