Materiálem kapslí (pouzder) jsou u nanočástic jednoduché membrány (anglicky monolayer) takové látky, která je v přírodě potřeba pro vytvoření buněčných membrán všech organismů. Tato přírodní látka má název, který se obtížně vyslovuje: fosfatidylcholin.

 

Jádro nanočástic sestává z olejového tělíska. Olejové tělísko může přirozeně přijímat zejména účinné látky, které jsou rozpustné v olejích, jako např. vitamin E, vitamin A, vitamin-C-palmitát, karoten, koenzym Q10, pupalkový olej, olej z pšeničných klíčků, bambucké máslo.

Nanočástice nejsou viditelné ani prostým okem ani pod mikroskopem. Jejich strukturu lze rozeznat až pod elektronovým mikroskopem. Větší částice propůjčují vodným disperzím opalizující nebo mléčný vzhled. Mimochodem, mléko: přirozené mléko má strukturu podobnou nanočásticím, ale s tím rozdílem, že částečky jsou větší a že se ve vnějším pouzdru částečky mléka nacházejí kromě fosfatidylcholinu ještě další přírodní látky, jako jsou proteiny a cholesterol. Nanočásticím jsou podobné i chylomikrony, které transportují tuky z potravy do krevního a lymfatického řečiště.


nanocastice kosmetika


Zatímco pevné (solid) nanočástice z lékařského sektoru mohou být zatíženy vedlejšími účinky, lze zde popisované tekuté (fluid) nanočástice používat bez obav. Tekuté nanočástice nepronikají pokožkou, protože se spojují již s vrstvami bariéry rohové vrstvy (Stratum corneum) a odtud v molekulární formě cíleně uvolňují své aktivní látky. Všechny obsahové látky jsou biologicky odbourávány.