Vezměte prosím na vědomí, jestliže porovnáváte složení a popisy obsahových látek INCI:

  • Časté aktualizace evropské databáze INCI, dermaviduals® vždy aktuálně uvadí na webových stránkách dermaviduals®.
  • INCI-údaje komerčních portálů, které posuzují kosmetiku specializovaného obchodu podle jejích obsahových látek, mohou být chybné, protože údaje zpravidla pocházejí od externích uživatelů.
  • Firma KOKO nesleduje ani neopravuje oficiální ani komerční internetové portály, které poskytují informace o kosmetických přípravcích na trhu a složkách kosmetických přípravků.

Často kladete otázky týkající se níže uvedených látek a skupin látek. My se tímto pokoušíme na otázky odpovědět tak dobře, jak to jen jde. 

Pro doplnění informací o tomto velmi komplexním tématu najdete za každým bodem řadu referencí, přičemž se jedná o manuskripta zveřejněná v odborných časopisech, ve kterých najdete další informace a podrobnosti.

Alkohol

  • Alkohol používaný v přípravcích dermaviduals® (INCI: Alcohol) má potravinářskou kvalitu.
  • Není daňově zvýhodněný, jako tomu je u denaturovaného lihu (INCI: Alcohol Denat.) a neobsahuje žádná skrytá zvláčňovadla, jako je diethylester kyseliny ftalové.
  • Díky nízkým koncentracím alkoholu v přípravcích dermaviduals® je vyloučen efekt vysušování pokožky.

Reference:

  1. Denaturační přísady v kosmetice – zdraví je druhořadé
    H. Lautenschläger, Vergällungsmittel in Kosmetika - Gesundheit ist zweitrangig, Kosmetische Praxis 2009 (5), 10-13
  2. Opravdu hořké! – nalít čistého alkoholu.
    H. Lautenschläger, Echt gallig! - Reinen Alkohol einschenken, Kosmetik International 2009 (12), 28-30
  3. Mnohostranné použití – alkohol v hlavních pečujících přípravcích.
    H. Lautenschläger, Vielfältig im Einsatz - Alkohole in Hautpflegemitteln, Kosmetische Praxis 2009 (6),13-15

Konzervační látky

  • Přípravky dermaviduals® neobsahují žádné konzervační látky.
  • Konzervační látky jsou uvedeny v příloze Nařízení o kosmetice (KVO). Jsou účinné v nízkých koncentracích a bez výjimky mají alergenní potenciál. Z tohoto důvodu podléhají schvalovacímu procesu.
  • Mikrobiální stabilita přípravků dermaviduals® obsahujících vodu je zajištěna níže popsaným způsobem.
  • Prakticky všechny nízkomolekulární, ve vodě dobře rozpustné látky, působí ve vyšších koncentracích antimikrobiálně. Nacházejí se mezi nimi mimo jiné i potraviny a látky vlastní pokožce, např. kuchyňská sůl (příklad: sledi v soli), cukr (příklad: med), alkohol, sorbitol (přírodní cukerný alkohol) a glycerin (trojmocný alkohol). Tyto látky za normálních okolností žádné alergie nevyvolávají. Účinek je podmíněn fyzikálně a je zesílen funkčností alkoholu. Mikroorganismy nejsou v těchto vodných médiích životaschopné.
  • Podobné vlastnosti mají glykoly (dvojmocné alkoholy) jako propylenglykol (INCI: Propylene Glycol), butylenglykol (INCI: Butylene Glycol), pentylenglykol (INCI: Pentylene Glycol), hexylenglykol (INCI: Hexylene Glycol), decylenglykol (INCI: Decylene Glycol), caprylylglykol (INCI: Caprylyl Glycol). Glykoly kromě toho vážou téměř všechny ve vodě rozpustné látky (zvlhčovače) a jsou bez problémů biologicky odbourávány. Snášenlivost propylenglykolu je popsána v referencích.
  • Výjimkou jsou polyethylenglykoly (PEG). PEG se v přípravcích dermaviduals® nepoužívají.
  • Výše uvedené, v přípravcích dermaviduals® používané a ve vodě rozpustné látky, jsou přiměřeně dávkovány tak, aby vázaly vodu a působily antimikrobiálně, avšak aby nedráždily pokožku. V těchto koncentracích ani alkohol ani glycerin pokožku nevysušují.
  • Minimální trvanlivosti přípravků dermaviduals® jsou v rozmezí 12 a 36 měsíců a v otevřeném stavu mezi 3 a 6 měsíci (symbol: otevřený kelímek). Krátké doby minimální trvanlivosti nejsou dány chybějícími konzervačními látkami, ale esenciálními mastnými kyselinami citlivými na kyslík a vitaminy.

Reference:

  1. Dermatologická externátová terapie
    M. Gloor, K. Thoma und J. Fluhr, Dermatologische Externatherapie, Springer-Verlag, Berlin 2000, S. 146-147
  2. Příloha V k Nařízení o kosmetice (KVO): Seznam schválených konzervačních látek pro kosmetické přípravky (verze: 18.9.2014).
    Anhang V der Kosmetikverordnung (KVO): "Liste der in kosmetischen Mitteln zugelassenen Konservierungsstoffe" (Stand: 18.9.2014)
  3. Konzervační látky
    H. Lautenschläger, Konservierungsstoffe, Kosmetische Praxis 2005 (2), 6-8
  4. Mnohostranné použití – alkoholy v přípravcích pro hlavní péči
    H. Lautenschläger, Vielfältig im Einsatz - Alkohole in Hautpflegemitteln, Kosmetische Praxis 2009 (6),13-15

Rostlinné oleje

  • Čisté rostlinné oleje: olej z meruňkových jader, avokádový olej, šípkový olej, jojobový olej, makadamový olej, olej z hroznových jader, olej z pšeničných klíčků jsou 100%.
  • Některé oleje, jako např. avokádový olej, jsou při skladování v chladničce náchylné k vločkování, při zahřátí se však zase rozpustí. Vločkování je znakem vysokého podílu fytosterolů, které pečují o pokožku, a je to tedy znak dobré kvality.
  • Při INCI-označení, jako je Olus Oil a Vegetable Oil se zpravidla jedná o řepkový olej.
  • Triglyceridy Caprylic/Capric (neutrální olej) se vyrábějí rafinací kokosového oleje. Olej z palmových jader nepoužíváme. Podrobnosti týkající se náhrady palmového oleje jsou popsány v publikaci "Ersatz nachwachsender Öle und Fette in der Hautpflege?"(Náhrada olejů a tuků hojně používaných v péči o pokožku?).

Reference:

  1. Rostlinné oleje
    H. Lautenschläger, Pflanzenöle, Kosmetik International 2009 (1), 16-18
  2. Rostlinné oleje a extrakty – esenciální komponenty
    H. Lautenschläger, Pflanzliche Öle und Extrakte - Essentielle Komponenten, Kosmetische Praxis 2007 (4), 8-10
  3. Náhrada olejů a tuků hojně používaných v péči o pokožku
    H. Lautenschläger, Ersatz nachwachsender Öle und Fette in der Hautpflege?, http://www.dermaviduals.de/deutsch/haut-fragen/frage---antwort/ersatz-nachwachsender-oele-und-fette.html

Éterické oleje

  • Přípravky dermaviduals® neobsahují žádné parfemační látky.
  • Přírodní éterické oleje jsou složkami čisticího gelu (Reinigungs-Gel) a sprchového krému (Reinigungscreme) a tyto přírodní éterické oleje přirozeně neulpívají na pokožce (rinse-off-přípravky). Překrývají vlastní pach čistících cukerných tenzidů.
  • Šalvějový olej a farnezol slouží jako deodorační účinné látky v deodoračním krému DMS.
  • Jednotlivé složky éterických olejů jsou podle KVO dodatečně deklarovány – např. geraniol, citronellol, limonen a citral. V případě náchylné pokožky mohou vyvolávat reakce. Riziko je však u čistících přípravků, které se oplachují, velmi malé.

Reference:

  1. Toulky světem vonných látek
    H. Lautenschläger, Emotionsauslöser - Streifzug durch die Welt der Duftstoffe, Kosmetische Praxis 2010 (5), 10-14
  2. Zkouška čichem? Aldehydy a ketony
    H. Lautenschläger, Riechprobe? Aldehyde und Ketone, Kosmetik International 2010 (5), 42-44
  3. Vonné látky, vitaminy a hormony – ABC terpenů
    H. Lautenschläger, Duftstoffe, Vitamine und Hormone - das ABC der Terpene, Beauty Forum 2010 (3), 56-58

Emulgátory

  • Krémy dermaviduals® neobsahují žádné emulgátory.
  • Přípravky bez obsahu emulgátorů nepotřebují ani žádné neutralizační prostředky, jako jsou aminy, zejména alkanolaminy.
  • Emulgátory nepoužíváme, abychom při kontaktu pokožky s vodou minimalizovali vymývání látek z kožní bariéry a tukových pečujících složek.
  • Emulgátory jsou látky, které stabilizují buď tuky a oleje ve formě kapiček ve vodě (O/W), nebo opačně kapičky vody v olejích (W/O), a umožňují tak výrobu krémů.
  • Aby bylo možné do krémů zapracovat pečující tuky a oleje, používají se do krémů dermaviduals® místo emulgátorů přírodní látky s membránou, jako je fosfatidylcholin (INCI: Lecithin, Hydrogenated Lecithin), ceramidy (INCI: Ceramide 3 = Ceramide NP) a fytosteroly (z bambuckého másla, INCI: Butyrospermum Parkii Butter). Tato technologie předpokládá při výrobě vysokotlakou homogenizaci , aby se zhotovila extrémně jemná a kožní bariéře podobná struktura membrány. V případě liposomů a nanodisperzí vznikají tělíska podobná buňkám, jejichž uspořádání a průměr je srovnatelný s rostlinnými nebo lidskými buňkami a s chylomikrony.
  • V několika případech, jako u podkladových krémů obsahujících vodu, u oleogelů bez obsahu vody a u očních linek 2, jsou použity monoglyceridy, jako Glyceryl Undecylenate, Glyceryl Behenate, Glyceryl Stearate und Glyceryl Caprylate jakožto konzistenční činidlo. Jsou to analogové nebo identické složky hydrolipidového filmu pokožky. Tyto monoglyceridy jsou biologicky odbourávány.
  • Důležitou funkcí emulgátorů alias tenzidů je čištění pokožky, přičemž ve spojení s vodou mohou být z pokožky uvolněny tukové látky. Tenzidy šetřící pokožku nacházejí použití v Rinse-off-přípravcích viz výše) jako je Čisticí gel a Čisticí krém.

Reference:

  1. Emulgátory – „Děláme míchání možným!,
    H. Lautenschläger, Emulgatoren - "Wir machen Mischen möglich!", Kosmetische Praxis 2004 (3), 8-10
  2. Emulgátory – hledají se alternativy
    H. Lautenschläger, Emulgatoren - Alternativen gesucht, Kosmetik International 2000 (12), 112-113
  3. Miniaturní vazební činitelé – od mýdla k moderním emulgátorům
    H. Lautenschläger, Mini-Kuppler - Von der Seife zum Hightech-Emulgator, Beauty Forum 2010 (11), 20-22

Aminy

  • Přípravky dermaviduals® neobsahují žádné aminy.
  • Aminy jsou pomocné látky, které slouží k neutralizaci aniontových emulgátorů nebo k nastavení hodnoty pH. Z aminů mohou reakcí se vzdušnými oxidy dusíku vznikat karcinogenní nitrosaminy.
  • Výjimkou jsou aminokyseliny, které patří mezi přírodní hydratační faktory (NMF), udržují pokožku odpovídajícím způsobem vlhkou a jsou schopné chránit pokožku před volnými radikály.

Reference:

  1. Nitrosaminy v kosmetice – pleť v nebezpečí?
    H. Lautenschläger, Nitrosamine in Kosmetika - Haut in Gefahr?, Kosmetische Praxis 2006 (6), 14-15
  2. Kyseliny a zásady od A do Z.
    H. Lautenschläger, Säuren und Basen von A bis Z, Kosmetische Praxis 2010 (4), 13-15
  3. Všudypřítomné a multifunkční – vše o aminokyselinách v péči o pokožku.
    H. Lautenschläger, Allgegenwärtig und multifunktional - Alles über Aminosäuren in der Hautpflege, Kosmetische Praxis 2009 (3), 15-17
  4. Hydratační prostředky v péči o pleť.
    H. Lautenschläger, Moisturizer in der Hautpflege, Beauty Forum 2011 (3), 86-88 und 2011 (4), 46-49

Konzistenční činidla

  • Viskozita mnohých přípravků dermaviduals® se reguluje konzistenčními činidly. Jedná se přitom o polysacharidy (polymerní sacharidy) jako xanthan (Xanthan Gum), kyselina hyaluronová (Hyaluronic Acid), kyselina alginová (Alginic Acid), škrob (Starch), celulóza a její deriváty. Jiné, jako např. karbomery alias polyakryláty (Sodium Carbomer, Alkyl Acrylate Crosspolymer etc.) vytvářejí při aplikaci na pokožce již v nepatrných koncentracích povrchově vyhlazený film, který propouští vodní páru.

Reference:

  1. Pomocné látky v kosmetice
    H. Lautenschläger, Hilfsstoffe in Kosmetika, Kosmetische Praxis 2004 (1), 8-10
  2. Pudry, gely, krémy & rtěnky – ABC forem aplikace
    H. Lautenschläger, Puder, Gele, Cremes & Stifte - Das ABC der Applikationsformen, Beauty Forum 2012 (4), 54-56 & 2012 (5), 54-56

Barviva

  • Až na jednu jedinou výjimku neobsahují žádné příravky dermaviduals® barviva. Tou výjimkou je syntetická kyselina karmínová.
  • Syntetickou kyselinu karmínovou (CI 75470) obsahuje přípravek dermaviduals®-Liner 3 (deco).
  • Přípravky dekorativní kosmetiky dermaviduals®-deco obsahují výhradně anorganické pigmenty, jako jsou oxidy železa (CI 77491, CI 77492, CI 77499), modrá barva- pigment železa (CI 77510), fialová barva-pigment manganu (CI 77742), oxid titaničitý (CI 77891) a oxid zinečnatý (CI 77947).

Reference:

  1. „Já ten produkt nesnáším“ – vliv léčiv na pokožku a na péči o pokožku
    H. Lautenschläger, "Ich vertrage das Produkt nicht" - Einfluss von Arzneimitteln auf Haut und Hautpflege, Kosmetische Praxis 2009 (2), 11-14
  2. Make-up pro problematickou pleť
    H. Lautenschläger, Make-up für die Problemhaut, Kosmetische Praxis 2006 (6), 8-9

Minerální oleje

  • Žádné z přípravků dermaviduals® neobsahují minerální oleje.
  • Žádné přípravky dermaviduals® neobsahují ani minerálním olejům příbuzné látky, jako např. petrolátum (vazelínu), parafin ani minerální (zemní) vosky.

Reference:

  1. Oleje a tuky v kosmetických produktech – příroda kontra petrochemie?
    H. Lautenschläger, Öle und Fette in kosmetischen Produkten - Natur contra Petrochemie?, Kosmetische Medizin 2008 (2), 76-80
  2. Oleje a tuky – uhlovodíky v kosmetice
    H. Lautenschläger, Fette und Öle - Kohlenwasserstoffe in Kosmetika, Kosmetik International 2008 (10), 47-50

Silikony

  • Žádné z přípravků dermaviduals® neobsahují silikony ani siloxany.
  • Přírodní kyselina křemičitá a její soli (silikáty) je obsažena v minerálech (součást pudrů, rtěnek a tužek).

Reference:

  1. Křemík – globální hráč v kosmetice
    H. Lautenschläger, Silizium - Global Player der Kosmetik, Kosmetische Praxis 2010 (6), 12-15
  2. Jako písek u moře – křemík a jeho sloučeniny
    H. Lautenschläger, Wie Sand am Meer - Silizium und seine Verbindungen, Kosmetik International 2010 (7), 28-30

Deodorační krém DMS (DMS-Deocreme)

  • Deodorační krém DMS-Deocreme je antitranspirant.
  • Jako antitranspirantní účinnou látku v přípravku DMS-Deocreme používá KOKO Aluminium Chlorohydrate (INCI).
  • V porovnání s obvyklými deodoranty v kuličce je koncentrace 2,5% velmi nízká. Přípravek obsahuje bariérově aktivní DMS. Proto při používání DMS-deodoračního krému nedochází k podráždění pokožky.
  • Ohledně tématu chloridu hlinitého odkazujeme na publikaci "Kosmetische Pflege bei starker Schweißbildung" (Kosmetická péče při nadměrném pocení) (viz níže), kde se odvoláváme na Spolkový institut pro posuzování rizik (Bundesinstitut für Risikobewertung - BfR) a kde také zmiňujeme film "Die Akte Aluminium" (Chování hliníku).
  • Hlavními složkami jílu (léčivého bahna) je nerozpustný hydroxid hlinitý a oxid hlinitý jako nerozpustné alumosilikáty. Ty tvoří přírodní (horniny tvořící) minerály, které se zpracovávají do přípravků dekorativní kosmetiky. Sloučeniny hliníku jsou všudypřítomné.

Reference:

  1. Kosmetická péče při silném pocení
    H. Lautenschläger, Kosmetische Pflege bei starker Schweißbildung, Ästhetische Dermatologie (mdm) 2014 (7), 32-35
  2. Držet v šachu pot a tělesný pach – emocionální „vůni“
    H. Lautenschläger, Schweiß und Körpergeruch - den emotionalen "Duft" in Schach halten, Beauty Forum 2004 (4), 48-50
  3. Hliník – velmi diskutovaný prvek
    H. Lautenschläger, Aluminium - ein viel diskutiertes Element, Beauty Forum 2015 (12), 56-58

Samoopalovací přípravek (dermaviduals®-Selbstbräuner)

  • Přípravek obsahuje erytrulózu dihydroxyaceton (DHA).
  • DHA je součástí lidské látkové výměny. Při skladování na slunci – k čemuž zpravidla nedochází – mohou z DHA vznikat stopová množství formaldehydu, která jsou toxikologicky a alergologicky bezvýznamná. Doporučení: Skladování při 5-10 °C v ledničce.

Reference:

  1. Samoopalovací přípravky – hezky opálená bez slunce
    H. Lautenschläger, Selbstbräuner - Schön braun ohne Sonne, Kosmetische Praxis 2007 (6), 8-10
  2. Pleť bez vad – účinné látky a systémy účinných látek
    H. Lautenschläger, Haut ohne Makel - Wirkstoffe und Wirkstoffsysteme, medical Beauty Forum 2014 (5), 32-35

Fosfatidylcholin

  • Mnohé přípravky dermaviduals® obsahují fosfatidylcholin (PC).
  • Označení INCI zní Lecithin (= přírodní PC, který obsahuje vázané esenciální mastné kyseliny) a Hydrogenated Lecithin (hydrogenovaný lecitin) (= hydratovaný PC, který obsahuje vázané nasycené mastné kyseliny).
  • Fosfatidylcholin je esenciální složkou rostlinných a lidských buněčných membrán a získává se extrakcí ze sojového lecitinu, ve kterém ho je obsaženo zhruba 30 %. Označení INCI pro PC a původní lecitin je stejné: "Lecithin".
  • Lecitin se z PC získává extrakcí a následnou sloupcovou chromatografií, je zajištěno, že fosfatidylcholin neobsahuje sójové proteiny.
  • Nelze vyloučit používání geneticky upravené sóji. Protože se však u geneticky upraveného materiálu jedná výhradně o proteiny, které se v průběhu výrobního procesu zcela oddělí, lze vyloučit, že by fosfatidylcholin obsahoval geneticky upravené složky. Také provnání analýz ukazuje, že fosfatidylcholin z přirozené a z geneticky upravené sóji je chemicky naprosto identický.
  • Hydratovaný PC (= hydrogenovaný lecitin) se vyrábí hydratací přírodního lecitinu (= Lecithin).

Reference:

  1. H. Lautenschläger, Biodegradable lamellar systems in skin care, skin protection and dermatology, SOFW-Journal 139 (8), 2-8 (2013)
  2. Fosfolipidy – všestranné talenty
    H. Lautenschläger, Phospholipide - Multitalente, medical Beauty Forum 2014 (3), 18-20

Komplexní činidla

  • Přípravky dermaviduals® neobsahují žádná silná biologicky obtížně odbouratelná komplexní činidla, jako je EDTA (kyselina ethylendiamintretraoctová).
  • Komplexní činidla jsou pomocné látky sloužící k ochraně produktů před autooxidací.

Reference:

  1. Přílišná péče – jednoduše příliš mnoho dobrého
    H. Lautenschläger, Überpflegung - Einfach zu viel des Guten, Kosmetik International 2015 (3), 22-25
  2. Antioxidanty – přehled
    H. Lautenschläger, Antioxidantien - eine Übersicht, Kosmetik International 2013 (8), 12-15
  3. Pomocné látky v kosmetice
    H. Lautenschläger, Hilfsstoffe in Kosmetika, Kosmetische Praxis 2004 (1), 8-10

UV-filtry

  • KOKO používá v přípravcích na opalování (na ochranu proti slunečnímu záření) moderní syntetické UV filtry – zejména ty na bázi triazinů.
  • KOKO nepoužívá žádné minerální UV-filtry.
  • Minerální filtry, jako je oxid zinečnatý a oxid titaničitý, jsou se strukturou DMS přípravků buď neslučitelné (zmýdelňování triglyceridů), nebo dotykově nevhodné. U oxidu titaničitého směřuje trend z důvodu určení pro nanočástice zásadně k větším velikostem částeček – s tím je spojena nevýhoda bílých zbytků na pokožce.

Reference:

  1. Přípravky na ochranu proti slunečnímu záření – cílené používání
    H. Lautenschläger, Sonnenschutzprodukte - gezielt anwenden, medical Beauty Forum 2014 (2), 16-18 und Beauty Forum 2015 (2), 64-67
  2. Ochrana proti slunečnímu záření – co dokáží UV filtry
    H. Lautenschläger, Sonnenschutz - was UV-Filter leisten, Kosmetische Praxis 2010 (2), 10-13

Nanočástice

  • KOKO nabízí koncentráty účinných látek s kapalnými, biologicky odbouratelnými nanočásticemi a liposomy.
  • Střední velikost částic dermaviduals®-Nanopartikel (nanočástic dermaviduals®) je mezi 80 a 200 nm (je závislá na přípravku a na „zapouzdřených“ účinných látkách).
  • Všechny používané nanočástice jsou biologicky odbouratelné a nepodléhají zvýšeným bezpečnostním ustanovením Nařízení o kosmetice pro pevné a biologicky neodbouratelné nanočástice.
  • Kapalné nanočástice přípravků dermaviduals® se rozkládají již na povrchu pokožky (Stratum corneum) na jejich jednotlivé složky. Při tom nastává fluidizace vrstev bariéry pokožky a „zapouzdřené“ (= v nanočásticích zabalené) účinné látky mohou projít kožní bariérou.
  • Složkou, tvořící strukturu nanočástic, je fosfatidylcholin (PC). Někdy jsou kapalné nanočástice po vzoru liposomů nazývány nanosomy. Někdy se používá i pojem "nanoemulze". Fosfatidylcholin má ovšem s emulgátory, resp. emulzemi skutečně málo společného. PC je jakožto látka tělu vlastní kompetentní za transport lipidů v lymfatickém systému a v krevním řečišti. PC je zcela látkově přeměňován a dodává pokožce esenciální látky cholin, kyselinu linolovou a nepatné množství kyseliny alfa-linolenové.
  • Liposomy jsou dvoumembránovou ("bilayer") variantou nanočástic. Svým uspořádáním se orientují na přirozené buňky. Na rozdíl od nanočástic mají vodný vnitřní prostor a jsou předurčeny pro zapouzdření (obalení) vodných kosmetických a farmaceutických účinných látek.

Reference:

  1. Liposomy, příručka o kosmetické vědě a technologii
    H. Lautenschläger, Liposomes, Handbook of Cosmetic Science and Technology (A. O. Barel, M. Paye and H. I. Maibach), 155-163, CRC Press Taylor & Francis Group, Boca Raton 2006
  2. Nanočástice v kosmetice – dobře nebo špatně?
    H. Lautenschläger, Nanopartikel in Kosmetika - Gut oder schlecht?, Beauty Forum 2009 (5), 44-47
    H. Lautenschläger, Biodegradable lamellar systems in skin care, skin protection and dermatology, SOFW-Journal 139 (8), 2-8 (2013)
  3. Nošení na zádech – přehled nosných system 
    H. Lautenschläger, Huckepack - Übersicht Trägersysteme, medical Beauty Forum 2013 (1), 16-18

Antioxidanty

  • Antioxidanty a radikálové akceptory patří k nejčastějším složkám kosmetických přípravků a používají se i v přípravcích dermaviduals®– většinou v mírných koncentracích. Antioxidanty nejsou pro péči o pokožku vhodné v každé situaci, zejména tehdy, kdy je třeba počítat se zatížením pokožky ve formě slunečního záření. To platí nejen pro přípravky s obsahem vitaminů, ale i esenciálních olejů.
  • Radikály z okolního prostředí jsou v pokožce zadržovány díky množství látek obsahujících dusík. Převažují při tom amidy, jako je močovina (urea) a aminokyseliny, jako je např. glycin a methylglycin, které patří k faktoru NMF a které přispívají k osmolytické rovnováze pokožky. Nejvyšší koncentrace se nacházejí v nejnižší vrstvě rohové vrstvy (Stratum corneum). Substance NMF reagují např. s atmosférickými oxidy dusíku na reakční produkty bez obsahu močoviny. Klinická evidence NMF přiměla A.M. Kligmana k vývoji korneoterapie.

Reference:

  1. Antioxidanty a radikálové akceptory – příliš mnoho je přespříliš
    H. Lautenschläger, Antioxidantien und Radikalfänger - zu viel ist zu viel, Ästhetische Dermatologie (mdm) 2015 (8), 12-16
  2. Radikálové akceptory – účinné látky na přelomu
    H. Lautenschläger, Radikalfänger - Wirkstoffe im Umbruch, Kosmetische Praxis 2006 (2), 12-14
  3. Antioxidanty – přehled
    H. Lautenschläger, Antioxidantien - eine Übersicht, Kosmetik International 2013 (8), 12-15
  4. Oheň a hasiči – jak působí volné radikály a antioxidanty
    https://www.dermaviduals.de/deutsch/publikationen/spezielle-wirkstoffe/antioxidantien-und-radikalfaenger.html

Rostlinné, biotechnologické a syntetické obsahové látky

  • KOKO používá rostlinné, biotechnologické a syntetické obsahové látky.
  • Jestliže jsou k dispozici alternativy obsahových látek s identickým složením, avšak rozdílného původu, tak rozhodují chemické a fyzikální analýzy. Dává se tak například přednost přírodně identické látce vyšší kvality, která je vyrobena synteticky, před přírodní látkou o nižší kvalitě.
  • Například v případě glycerinu je to obráceně. Přírodní glycerin – získávaný zmýdelněním rostlinných olejů – je k dispozici v prvotřídní kvalitě.
  • Vitaminy jsou vyráběny synteticky v přírodně identické formě. Jsou velmi čisté a šetří přírodní zdroje. V případě tokoferolu (vitamin E) se používá dl-alfa-tokoferol a dl-alfa-tokoferylacetát.

Reference:

  1. Vitaminy v kosmetice
    H. Lautenschläger, Vitamine in der Kosmetik, Beauty Forum 2014 (10), 18-21 und (11), 38-40 und (12), 34-36
  2. Přírodní účinné látky pod lupou: Quo vadis?
    H. Lautenschläger, Naturwirkstoffe unter der Lupe: Quo vadis?, Kosmetische Praxis 2006 (5), 8-10

Hodnoty pH

  • Povrch pokožky má hodnotu pH asi 5 ("kyselé prostředí"), která je individuální a záleží na pohlaví a věku, ale i na oblasti pokožky. Neporušený kyselý ochranný plášť podporuje přirozenou kožní flóru a zabraňuje růstu patogenních zárodků.
  • Voda a hlavní pečující prostředky s hodnotami pH mezi 5-7 zpravidla selý ochranný plášť nenarušují, protože se na pokožce přítomný přirozený kyselý film s původní hodnotou pH po použití opět obnoví.
  • Většina přípravků dermaviduals® má hodnotu pH v rozsahu 6-7.
  • Přípravky s hodnotami pH v rozsahu mezi 5-6 jsou: Aloe-Vera-Extrakt (extrakt z aloe vera), Grüner-Tee-Extrakt (extrakt ze zeleného čaje), Hamamelis-Extrakt (vilínový extrakt), Liposomen-Konzentrat Plus (Koncentrát s liposomy Plus), Liposomen-NMF-Komplex (Komplex liposomů NMF), Traubenkern-Extrakt (extrakt z hroznových jader), Whitening-Konzentrat (bělící koncentrát), Kiwi-Kernöl-Nanopartikel (nanočástice s olejem z jadérek kiwi), Leinöl-Nanopartikel (nanočástice s lněným olejem), Mäusedorn-Serum (sérum s listnatcem pichlavým), Augencreme (oční krém), Gesichtstonic (pleťová voda na obličej), Reinigungs-Gel (čistící gel), DMS-Massagecreme (Masážní krém DMS), dermaviduals®-Selbstbräuner (Samoopalovací přípravek dermaviduals®), DMS-Deocreme (Deodorační krém DMS), Sonnencreme LSF 15 (opalovací krém LSF 15).

Reference:

  1. Kyseliny a zásady od A do Z
    H. Lautenschläger, Säuren und Basen von A bis Z, Kosmetische Praxis 2010 (4), 13-15
  2. Není voda jako voda – různá jakost vody
    H. Lautenschläger, Wasser ist nicht gleich Wasser - Wasserqualitäten, Kosmetische Praxis 2005 (4), 8-10
  3. Jaký vliv má hodnota pH přípravků pro péči o pleť?
    http://www.dermaviduals.de/deutsch/haut-fragen/frage---antwort/ph-wert-von-hautpflegeprodukten.htm

Živočišné obsahové látky

  • Přípravky dermaviduals® neobsahují žádné složky pocházející z mrtvých zvířat.
  • Přípravky dermaviduals® neobsahují ani žádné živočišné obsahové látky pocházející ze živých zvířat – až na dvě výjimky: Cera Alba (včelí vosk) a propolis.
  • Cera Alba (včelí vosk) je součástí rtěnek, přípravků dermaviduals®na péči o rty a součástí zelené krycí tyčinky dermaviduals.
  • Propolis (rostlinná pryskyřice, kterou sbírají včely) je součástí rtěnek a přípravků dermaviduals® pro péči o rty.

Reference:

  1. Oleje a tuky v kosmetice
    H. Lautenschläger, Lipophil - Öle und Fette in der Kosmetik, Kosmetik International 2004 (11), 46-48
  2. Vosky – látky, kterých se nelze vzdát
    H. Lautenschläger, Wachse - eine unverzichtbare Stoffklasse, Kosmetik International 2014 (10), 52-56

Pokusy na zvířatech

  • S přípravky dermaviduals® nebyly nikdy prováděny pokusy na zvířatech.
  • Snášenlivost veškerých přípravků dermaviduals® byla a bude ověřována výhradně externě na dobrovolných pokusných osobách (Patch-Test).
  • Žádný z přípravků dermaviduals®, který je na trhu, nevykazoval nesnášenlivost na žádné pokusné osobě.
  • Zkoušky účinnosti za účelem zjištění ochranných faktorů proti slunečnímu záření (LSF) byly prováděny na dobrovolnících v Německu.
  • Další zkoušky účinnosti se neprovádějí ani v tuzemsku ani v cizině.
  • Tuzemské a zahraniční úřady a schvalující instituce obdrží ke každému přípravku bez výjimky úplnou dokumentaci včetně receptur, dávkování obsahových látek a zkoušek snášenlivosti prováděných na lidech.
  • Zkoušky kosmetických přípravků prováděné na zvířatech jsou v celé EU zakázány od roku 2004. Platí zákaz uvádění takto testovaných produktů na trh.
  • Od roku 2009 nesmí být na zvířatech testovány ani jednotlivé obsahové látky v kosmetice. Poslední výjimky byly zakázány v roce 2013.
  • KOKO nedělá reklamu sloganem "kosmetika nebyla testována na zvířatech". Taková reklama by nebyla podle zákazu v celé EU v souladu se "zákonem proti nekalé soutěži".

Reference:

  1. http://www.ikw.org
  2. Nařízení o kosmetice a Evropská směrnice o kosmetice

Obaly

  • KOKO je zapojena do duálního systému a platí poplatky za recyklaci obalů včetně nádob.
  • KOKO upustilo od vyobrazení zeleného bodu na etiketách a obalech, protože označení není závazující.

Reference:

  1. Duales System (duální systém).
  2. Grüner Punkt ( zelený bod)
  3. Co znamená nový zákon o obalech pro prodej kosmetických prostředků a likvidaci obalů v ústavu?
    Was bedeutet das neue Verpackungsgesetz für den Verkauf kosmetischer Präparate und die Entsorgung von Verpackungen im Institut?

Mikroplasty

  • Pod mikroplasty se rozumí pevné částečky umělé hmoty, které jsou menší než 5 milimetrů. Je to velmi obtížně odbouratelná umělá hmota, mezi kterou patří polyetylen (PE) a polypropylen (PP), jež jsou stále větším problémem pro vodstvo, protože se prostřednictvím malých organismů, ryb a ptáků dostanou do potravního řetězce a vyvolají v něm poruchy.

Reference:

  1. Co má společného téma mikroplastů s kosmetikou?
    H. Lautenschläger, Was hat das Thema Mikroplastik mit Kosmetika zu tun?, www.dermaviduals.de/deutsch/haut-fragen/frage---antwort/mikroplastik.html

Používání přístrojů ve spojení s přípravky dermaviduals®

  • Přístroje a přípravky lze multifunkčně používat k fyzikálně-fyziologickému ošetření, zvýšení penetrace kosmetických účinných látek, aktivaci účinných látek působením energií a k rozvoji specifických vlastností účinných látek.
  • Předpokladem pro používání přístrojů je proškolený a zkušený personál. Pouze tak lze minimalizovat rizika odpovědnosti.

Reference:

  1. Bioengineering pokožky – to dělá kombinace
    H. Lautenschläger, Bioengineering der Haut - Die Kombi macht's, medical Beauty Forum 2015 (6), 42-45
  2. Gely pro ultrazvuk – způsob působení, struktura, speciální použití
    H. Lautenschläger, Ultraschallgele - Wirkungsweise, Aufbau, Spezialanwendungen, Beauty Forum 2008 (12), 50-52
  3. Ošetření laserem & IPL – péče vyhovující pokožce
    H. Lautenschläger, Laser- & IPL-Behandlungen - Hautgerechte Pflege, Beauty Forum 2009 (9), 70-72