Inflammaging

 

První signál obvykle přichází z atopické kůže. Vypadá podrážděně. Proč? V zimě může rozdíl teplot mezi interiérem a exteriérem narůst až na 30 °C při přibližně stejné vnitřní teplotě (viz tabulka). S tím souvisí snížení relativní vlhkosti vzduchu v interiéru z přibližně 70 na 10 procent.

 

Sezóna - měsíc

Venkovní teplota

Relativní vlhkost venku

Vnitřní teplota

Relativní vlhkost uvnitř

Září

20 °C

70%

20 °C

70%

Říjen

10 °C

100% (mlha)

20 °C

50%

Listopad

0 °C

100% 

20 °C

25%

Leden

-10 °C

100% (sníh)

20 °C

12%

Březen

0 °C

50% (studený vítr)

20 °C

12%

 

  1. Vlhkost má přímý vliv na transepidermální ztrátu vody (TEWL) a hydrataci pokožky. Snížení vlhkosti způsobuje zvýšení TEWL a snížení vlhkosti pokožky. Na tyto změny je důležité reagovat preventivně a vhodným způsobem.
  2. V zimním období je třeba věnovat větší pozornost hydratačním faktorům v pečujících krémech a v případě potřeby zvýšit dávkování lipidových látek a látek vážících vlhkost na povrchu pokožky. V opačném případě se kůže vysušuje a bariéra je otevřená mikroorganismům a jiným cizorodým látkám. Není žádným tajemstvím, že riziko infekce dosahuje maxima koncem zimy. V tomto období také vrcholí sezóna chřipek a podráždění sliznic dýchacích cest.
  3. Jedním z faktorů, který je často opomíjen, je oblečení. Příliš těsné: bariérové látky jsou odřené. Nekompletní: části kůže nejsou chráněny a ochlazují se. Nevhodný materiál: Impregnace se přenáší na pokožku a způsobuje podráždění nebo pupínky. Intimní oblast: Žádná výměna vzduchu, příliš teplo a vlhko; mění se spektrum mikrobiomu. Totéž platí pro nohy: boty, které sahají až po kolena a nosí se celé hodiny, podporují vznik mykóz na nohou. Mimochodem: Kůže je spokojená i v zimě, kdy se nespí v alpském oblečení, ale spíše volně nebo dokonce bez oblečení pod dekou.
  4. Abychom se vrátili ke změně složení pečujících produktů: Nesmí docházet k přehnané péči. Příliš mnoho dobrého zahlcuje citlivou pleť se sklonem k rosacee, periorální dermatitidě a akné. Kromě mírného dávkování je třeba dbát na opatření, která zabrání růstu nežádoucích anaerobů pod ochrannou vrchní vrstvou.  Vhodné jsou lipozomální séra s kyselinou azelaovou pro předošetření nebo kyselina azelaová až do 1 % v krémech a oleogelech obsahujících fosfatidylcholin. Fosfatidylcholin je základní látka našich buněčných membrán, zajišťuje optimální dostupnost účinné látky.
  5. Nemusí to být nutně chyba, ale zbytečná je v zimě kosmetika s ochrannými faktory. Protože se jedná o nefyziologické chemické látky, nedochází k odpovídající péči o pokožku. Kromě toho lze v případě potřeby upustit od pomocných látek, které jsou při používání filtrů nezbytné.
  6. Oči a rty se při přípravě na zimu snadno přehlížejí. V případě očí je to návyk na umělé světlo, které zejména ve spojení s prací na obrazovce stále více zatěžuje spojivky a podporuje suchost očí. Pleťové vody ve spreji, které se stříkají na zavřené oko, přispívají k prevenci dříve, než se problém projeví, a lze jej odstranit jen s obtížemi. Pokud jde o rty, je třeba je v zimě častěji ošetřovat nebo přejít na jiné složení. Pokud byly dosud na rty používány pouze krémy na obličej, je třeba použít lehké oleogely na bázi fosfatidylcholinu bez parafínů.
  7. Často se podceňuje vliv každodenního cvičení na kůži, pojivovou tkáň a mikrocirkulaci. Když se omezí venkovní aktivity a hrozí, že sportovní aktivity ustanou, měly by ženy vědomě přijmout protiopatření. To má tu výhodu, že ani vánoční tukové polštářky nepřesáhnou svojí velikost. Předplatné tělocvičny - nyní dostupné i online - může být skvělým pomocníkem při udržování kontinuity během celého roku.
  8. V případě krémů pro péči o pleť je třeba poznamenat, že po přechodu na silnější bariérovou ochranu během dne by se měl večer používat spíše lehký krém, který umožní optimální regeneraci během noci.
  9. Na závěr několik slov o procesu umývání pokožky: V zimě se lidé rádi zahalí do teplého obalu a studené vodě se vyhýbají. Po prvotní teplé sprše je ideální studená voda, která zpevňuje pojivovou tkáň a přispívá k dobrému stavu pokožky, protože uvolňuje hormony nadledvinek.
  10. Pravidlem, které je často opomíjeno, je pečlivé vysušení mezer mezi prsty. Je důležité nechat nějaký čas na vzduchu, než kůže opět zmizí pod vícevrstvým oblečením. Tímto způsobem ponecháte jen málo příležitostí všudypřítomným plísňovým zárodkům, aby začaly ničit ještě vlhkou pokožku. Pokud dojde k infekci, často ve formě tinea (infekce dermatofyty), je praktické mít po ruce antimykotický krém, např. s účinnou látkou terbinafin, dříve než se patogeny zavrtají hlouběji do kůže.

 

© Copyright Kosmetik Konzept KOKO GmbH & Co. KG, Leichlingen, www.dermaviduals.de

                                              Revize: 17.01.2022