Potřebujete poradit? 603 879 910 (po - pá: 8-16:30)
Kadidlo (Boswellia) má v různých kulturách a náboženstvích velký význam: odolnost stromu v polopouštích Asie a Afriky je legendární a tradice o mystické a léčivé síle jeho pryskyřice zaplňují celé knihovny. Ani v moderní vědě neztratil nic ze své přitažlivosti. Proč je tak cenný?
Je nepravděpodobné, že by důvodem byly vynikající vlastnosti pryskyřice jako lepidla za horka, které byly známy již ve starověku. Botanické zařazení boswellie do čeledi balzámovité (Burseraceae) ji prozrazuje: Kadidlo poskytuje balzám. Balzámy jsou definovány jako vysoce viskózní rostlinné výměšky. Bezvodé kapaliny bohaté na pryskyřici, jako je kadidlo, benzoin, myrha a peruánský balzám, obsahují
Dnes se masti, oleogely a krémy často nazývají balzámy. Obvykle se používá pro označení příjemně vonícího a zklidňujícího přípravku pro péči o pleť. Spektrum použití kadidlové pryskyřice je však mnohem širší a zahrnuje například
V souladu s tím se boswellie zpracovává v mastech (lokální, rektální), krémech (lokální), kapslích (perorální), tabletách (perorální) a čípcích (rektální). Indické kadidlo bylo zařazeno jako monografie do Evropského lékopisu (Ph. Eur.). Farmaceutický název je olibanum. Navzdory četným studiím in vitro a in vivo / ve zkumavce a v živém / však v EU dosud neexistuje žádný oficiálně registrovaný konvenční hotový léčivý přípravek na bázi kadidlovníku. Na základě výše uvedené monografie se však v lékárnách připravují jednotlivé léčivé přípravky na lékařský předpis. Konkrétně v léčivých přípravcích na lékařský předpis a v péči o pleť se výtažky z pryskyřice boswellie používají k léčbě a podpůrné prevenci kožních onemocnění a také k adjuvantní korneoterapii, a to v případě
Nejpozději v tomto okamžiku vyvstává otázka, jaké jsou složky, jejich účinky, v jakých kadidlových vlastnostech jsou zvláště zastoupeny a jak jsou zpracovány. Hlavní druhy kadidla jsou:
Obsah pryskyřice v Boswellia sacra nebo carteri je asi 66 %, zatímco v Boswellia serrata je to asi 56 %. Pryskyřice obsahují různé složky, jejichž obsah se liší v závislosti na provenienci a stáří stromů. Proto je někdy obtížné porovnávat publikované výsledky léčivých a biochemických testů mezi sebou - zejména proto, že se liší i jejich použití:
Pryskyřice jako účinná látka
Při sledování účinků přírodního produktu - v tomto případě pryskyřice - prostřednictvím extraktů (výtažků a frakcí) na izolované jednotlivé látky se nezřídka ztrácejí účinky a synergie. Ani vztahy mezi dávkou a odezvou nemusí mít jasný směr. Panuje všeobecná shoda, že účinné látky mají následující pryskyřičné kyseliny:
Podíl AKBA je nejvyšší v pryskyřici Boswellia sacra, a to přibližně 4 %. Nekyselou doprovodnou složkou je incensol. Jeho acetát, který se nachází pouze v Boswellia papyrifera, vykazuje protizánětlivé vlastnosti in vitro.
Výtažky z boswellie používané v péči o pleť jsou často standardizované a obsahují přibližně 75 % organických kyselin. To zahrnuje 40 % kyseliny β-boswellové a 25 % kyseliny 3-acetyl-11-keto-β-boswellové. Tyto extrakty jsou z velké části zbaveny esenciálních olejů a slizů původních pryskyřic, a proto se jen málo nebo vůbec nepodobají původnímu kadidlu s balzamickou vůní.
Zatímco pryskyřice - jak bylo uvedeno výše - mají výrazně přilnavý charakter, extrakty jsou často práškovité, ale stejně tak špatně rozpustné díky vysokomolekulárním pentacyklickým triterpenovým rámcům boswellových kyselin. Obojí je velmi špatným předpokladem pro výrobu hapticky přijatelných přípravků pro péči o pleť s účinným dávkováním. Proto se používají nanotechnologie:
Kombinace s fosfolipidy zvyšuje perorální dostupnost extraktů. Vzhledem k tomu, že PC je účinný při poruchách kornatění, lze nanodisperze použít i pro tyto indikace. Nanodisperze se mohou nanášet na pokožku čistě nebo společně s krémy s lamelární bází, které rovněž obsahují PC.
Protizánětlivé látky
V kožních preparátech mají 11-keto-β-boswellová kyselina (KBA) a 3-acetyl-11-keto-β-boswellová kyselina (AKBA) protizánětlivé účinky, které se mimo jiné připisují inhibici 5-lipoxygenázy měřené in vitro. Tento enzym je zodpovědný za tvorbu leukotrienů vyvolávajících zánět. Byl zaznamenán také vliv na syntézu prostaglandinu E2. Jednou z příčin může být inhibice cyklooxygenázy-1 (COX-1), která slouží k produkci prostaglandinů, jako je PGE2, z kyseliny arachidonové. Prostaglandin E2 (PGE2) lokálně mění propustnost cév, a tím vyvolává např. zarudnutí kůže.
Je však stále jasnější, že rozhodující protizánětlivá aktivita extraktů z boswellie je důsledkem inhibice různých proteáz. To vysvětluje především protizánětlivou účinnost při růžovce, lupénce a při lehkých poškozeních, jako jsou spáleniny od slunce a aktinická keratóza. Poškození způsobená zářením při léčbě rakoviny jsou zahrnuta obdobně, pokud je kůže průchozím orgánem. Zástupci těchto proteáz jsou především katepsin G a leukocytární elastáza. Katepsin G, serinová proteáza, může například rozkládat matrixové proteiny, jako je elastin a kolagen. Katepsin G je inhibován zejména kyselinou β-boswelovou a kyselinou 3-acetyl-β-boswelovou.
Inhibice proteáz vysvětluje účinnost nanodisperzí boswellie v péči o pleť se sklonem k rosacee. U rosacey serinové proteázy do značné míry degradují přirozené, antimikrobiálně účinné katelicidiny - navzdory jejich vyšší expresi. Antimikrobiální ochrana pak již není dostatečná a dochází k zánětům způsobeným fakultativními patogenními mikroorganismy kožní flóry a zárodky exogenní provenience.
V případě neurodermatitidy jsou mimo jiné strukturu tvořící filaggriny buď degradovány patogenní, vysokou aktivitou proteáz, nebo nejsou dostatečně tvořeny v důsledku genetických defektů. Proteázy, které degradují kolagen, se aktivují také v případě poškození světlem. Proto jsou zde účinné i přípravky s boswelií.
Další zajímavou interpretací protizánětlivého účinku pryskyřičných kyselin boswellie je zjištění, že dochází k inhibici signální dráhy NFκB.15 NFκB je transkripční faktor, který se aktivuje při zánětu a je zodpovědný za imunitní odpověď - a je tedy důležitý i u autoimunitních onemocnění.
Závěr
Výtažky z pryskyřice boswellie mají řadu protizánětlivých účinků, z nichž ne všechny byly dosud podrobně objasněny. Biochemický význam jednotlivých mechanismů je stále předmětem sporů. Jisté je, že indikační péče o pleť pomocí vhodných přípravků vede v praxi k významným výsledkům.
Esenciální oleje získané z pryskyřic destilací vodní parou, které jsou zodpovědné za charakteristickou vůni pryskyřic, přispívají k dobré pohodě, ale podle současných poznatků nepřispívají k farmakologicky významným účinkům. Zpracovávají se na vonné oleje nebo vonné esence, které se používají v kosmetice a aromaterapii. Pro vůni je rozhodující původ pryskyřice. Složkami jsou především nízkomolekulární terpeny a, jak bylo uvedeno na začátku, také aromatické estery a aldehydy.
Dr. Hans Lautenschläger
© Copyright Kosmetik Konzept KOKO GmbH & Co. KG, Leichlingen, www.dermaviduals.de
Revize: 26.5. 2021