Inflammaging

 

 

V současné době je všeobecně známo, že vnější vrstva korneocytů stratum corneum je biologicky aktivní buněčnou tkání. Spoluvynálezce přípravku Retin-A, americký dermatolog Dr. Albert Kligman a jeho partneři zjistili, že rohová vrstva a lipidová bariéra, která ji udržuje neporušenou, hrají významnou roli ve zdraví kůže; může vysílat mnoho signálů do živé epidermis pod ní a ovlivňuje regenerační procesy v hlubších vrstvách kůže.
Toto pochopení zdraví kůže spolu s vhodnými zásahy a lokálními ošetřeními představuje soubor terapií, které Dr. Kligman označil jako "korneoterapii".

graf

Díky těmto poznatkům terapeutické zásahy zaměřené na korneoterapii ukázaly, že optimálně fungující bariérová obrana včetně zdravého vrozeného imunitního systému může zabránit nebo snížit strukturální zánět, který je předchůdcem mnoha anomálních kožních stavů, jako je xeróza, svědivost a ekzém.


Tyto preventivní zásahy jsou primárně zaměřeny na korekci a obnovu rohové vrstvy a bariérových obranných systémů, které byly poškozeny nebo narušeny v důsledku onemocnění nebo vnitřních a vnějších faktorů.
Bylo prokázáno, že správná aplikace korneoterapeutických principů obnovuje homeostázu a zlepšuje funkci celého integumentu; chrání před škodlivými látkami a mikroorganismy, které mohou tyto anomální stavy vyvolat.
Zásady korneoterapie lze také použít nejen k nápravě kožních stavů, ale i k podpůrné prevenci kožních problémů; neodmyslitelným výsledkem tohoto přístupu je prevence předčasného stárnutí kůže.

Klíčovou zásadou korneoterapie je udržet epidermis po celou dobu neporušenou, přičemž léčebné účinky působí od vnějších vrstev epidermis směrem dovnitř. Tento přístup zachovávající integritu epidermis zajišťuje, že obranný a imunitní systém pokožky není zbytečně stimulován.

Korneoterapie je také individualizovaný přístup k péči o pokožku a léčbě, který sleduje logickou cestu, při níž se zkoumají a definují příčiny potíží a teprve poté se volí vhodné zákroky a terapeutické aplikace v pořadí, které vede k dosažení nejlepšího výsledku. To kontrastuje se zjednodušeným přístupem, kdy se léčí příznaky bez určení příčin.

Jednou z hlavních výhod korneoterapie je, že je ve srovnání s léčbou lokálními léčivy do značné míry bez vedlejších účinků. Preventivně aplikované postupy korneoterapie mohou prodloužit intervaly mezi jednotlivými vzplanutími a omezit nebo dokonce vyloučit aplikaci běžných dermatik, jako jsou krémy na bázi steroidů nebo kortizonu.

Právě tyto dvě vlastnosti:

  1. věnovat čas důkladnému prozkoumání příčin potíží a
  2. neléčit pouze příznaky opakovanou aplikací přípravků s farmakologickým účinkem, možná odlišují korneoterapii od konvenčnějších přístupů.

https://corneotherapy.org/corneotherapy/what-is-corneotherapy