Inflammaging

 

Kožní mikrobiom se skládá z mnoha specialistů, kteří mají ve svém celku srovnatelnou metabolickou univerzálnost jako kožní buňky. Kontinuita jejich činnosti je důležitým předpokladem zdravé pokožky. Stejně důležité jsou i stálé vztahy mezi nimi. Přestože osídlují kůži jako konkurenti, spolupracují jako tým - ruku v ruce.
Úlohu mikrobiomu lze přirovnat ke službě čističek, o nichž je známo, že se starají o udržování čistoty kůže větších ryb. A co víc, kromě této služby poskytuje mikrobiom, který je v rovnováze, kůži také ochranu před nerezidentními, patogenními kolegy z vnějšího světa.
Rezidentní mikrobi se navíc nezabývají pouze složkami kůže, ale také mnoha látkami, které se na kůži dostanou až díky naší moderní vysoké kultuře. Patří mezi ně pracovní látky a kosmetika.
Kromě kožní potravy hraje významnou roli i prostředí v podobě fyzikálních faktorů. Některé zárodky mají rády střechu nad hlavou a pak se opravdu vyřádí. To platí zejména pro anaerobní organismy, které se pod ochranným krytem tukových látek - například z kosmetiky - v atmosféře chudé na kyslík cítí obzvlášť dobře. Výsledek: původní rovnováha na povrchu kůže je narušena.

Metabolické procesy

Aniž bychom se zabývali aktivitami jednotlivých mikrobiálních kmenů, v kožním mikrobiomu jako celku jsou přítomny prakticky všechny známé třídy enzymů. Díky tomu je schopen téměř všech biochemických reakcí:

  • Oxidoreduktázy jsou zodpovědné za oxidace a redukce.
  • Transferázy přenášejí funkční skupiny z jedné látky na druhou. Mimo jiné se podílejí na odbourávání mastných kyselin prostřednictvím β-oxidace.
  • Hydrolasy rozkládají molekuly s vodou, např. triglyceridy na glycerol a kyseliny.
  • Lyázy štěpí vazby nebo celé molekuly.
  • Isomerázy mění sterickou strukturu molekul.
  • Ligázy spojují dvě molekuly dohromady.

Z toho vyplývá, že kosmetické složky jsou rozkládány ("metabolizovány") enzymy mikrobiomu stejným způsobem jako enzymy epidermis. Rozdíly jsou pouze kvantitativní. Pokud kosmetické složky inhibují nebo stimulují enzymy epidermis, což platí zejména pro mnoho zástupců kosmeceutik, pak se tyto účinky obvykle vztahují i na mikrobiom.

Pokožka a mikrobiom

Tyto jasné skutečnosti nakonec vedou k poznání, že všechny studie o dostupnosti, účinku a snášenlivosti složek neodrážejí pouze činnost epidermis, ale součet epidermis a mikrobiomu - jinými slovy, v zásadě se více či méně nesprávně týkají pouze epidermis. Některým makromolekulám se tak přisuzují epidermální účinky, které bez předběžné práce mikrobiomu fyzicky vůbec nemohou proniknout nebo prostoupit kůží. Ve skutečnosti je mikrobiom předem částečně nebo zcela rozloží. Známými příklady jsou např:

  • Kyselina hyaluronová - zejména s krátkým řetězcem o molekulové hmotnosti přibližně 50 000 daltonů. Produktem rozkladu kompatibilním s kožní bariérou je N-acetylglukosamin.
  • Kolagenové přípravky, proteiny a polypeptidy - degradačními produkty jsou např. aminokyseliny.
  • Triglyceridy - štěpí se na glycerol a volné mastné kyseliny, ty se navíc částečně oxidativně rozkládají na mastné kyseliny s krátkým řetězcem, které přispívají k nízkému pH pokožky.
  • Vosky - štěpení na voskové alkoholy a volné mastné kyseliny a jejich oxidační degradační produkty.

Parafíny a siloxany ("silikony"), které jsou považovány za inertní, nejsou metabolizovány epidermis ani mikrobiomem, a proto zůstávají na povrchu kůže velmi dlouho.

Fyziologický účinek

Obecně lze na základě dnes dostupných údajů konstatovat, že fyziologické složky v kosmetice jsou obvykle prospěšné i pro mikrobiom, zatímco složky, které jsou pro pokožku kontraproduktivní, vedou také k problémům a nerovnováze kožní flóry. V tabulce jsou uvedeny typické příklady:

Kosmetická přísada

Účinek na pokožku

Účinek na mikrobiom

Konzervační látky

Podráždění a alergie.

Poškození kožní flóry, riziko vzniku rezistence patogenních zárodků podobně jako u antibiotik.

Antioxidanty

Inhibice tvorby melaninu.

Inhibice oxidoreduktáz, které upravují pH kůže.

Komplexující činidla, jako je EDTA

Poškození enzymů obsahujících těžké kovy.

Poškození enzymů obsahujících těžké kovy.

Emulgátory a povrchově aktivní látky

Vymývání přírodních bariérových látek.

Narušení místní kožní flóry; zvyšuje se riziko infekce nepůvodními patogenními zárodky.

pH

Odchylky od pH kůže jsou tolerovány v malých koncentracích. Pufrované pH musí být v rozmezí neutrálním pro kůži.

Enzymy jsou v optimálním pracovním rozsahu při kožně neutrálním, obvykle mírně kyselém pH.

Tri-, di- a monoglyceridy rostlinných olejů.

Štěpení esterů lipázami; rozklad uvolněných kyselin oxidoreduktázami.

Štěpení esterů lipázami; rozklad uvolněných kyselin oxidoreduktázami.

Kyselina stearová

Tvorba komedonů při vysoké koncentraci v důsledku blokování mazových žláz.

Rozklad při nízké koncentraci, stimulace anaerobních zárodků při vysoké koncentraci.

Bambucké máslo

Podpora kožní bariéry fyziologickými steroly (obdoba cholesterolu).

Chování podobné cholesterolu.

Parafín

Snížení samoregenerace okluzí.

Stimulace anaerobních zárodků vyvolává akné, růžovku a periorální dermatitidu.

Vitamíny

V závislosti na vitamínu.

Vitaminy jsou fakultativní substráty; v případě potřeby dochází také k autosyntéze (viz vitamin K a vitamin B12 střevních bakterií).

Boswelové kyseliny

Inhibice endogenních proteáz u pleti náchylné k růžovce.

Inhibice proteáz patogenních zárodků (protizánětlivý účinek).

Pentylenglykol

Oxidační rozklad.

Oxidační rozklad.

Alkohol

Vysušování kůže při vysoké koncentraci.

Narušení mikrobiomu při vysoké koncentraci.

(Nadměrná) hygienická opatření, peelingy a ošetření pomocí přístrojů, jako je mikrodermabraze, oslabují ochrannou funkci kožní flóry ve prospěch cizorodých a případně patogenních zárodků. V těchto situacích je třeba na jedné straně co nejrychleji obnovit přirozenou bariéru a na druhé straně dbát na aplikaci účinných látek v přiměřených koncentracích, aby se předešlo vedlejším účinkům, jako je zarudnutí a podráždění.

Kompatibilita s kožní flórou

Kromě velmi omezeného použití speciálních probiotik se v krémech používají ideálně fyziologické, mikrobiologicky kompatibilní bariérové a kožní složky a vylučují se kontraproduktivní problematické látky. Zpravidla se jedná o základní přípravky obsahující cholesterol nebo alternativně rostlinné fytosteroly, mastné kyseliny, jako je kyselina palmitová nebo behenová, ceramidy a skvalen.
Další optimalizací by byla prebiotika, kterými se podporuje růst určitých mikrobiálních kmenů - pokud je to žádoucí - jak je známo z výživy a střevního mikrobiomu.
Problémem je obsah vody v přípravcích pro péči o pleť. Emulze O/W a v oslabené formě W/O vyžadují konzervaci ve formě konzervačních látek podle vyhlášky o kosmetických přípravcích, přírodních látek se srovnatelnými vlastnostmi, hypertonických vodních fází nebo případně sterilních ampulí či tlakových plechovek. Mezitím roste počet přípravků obsahujících vodu, které deklarují kompatibilitu s kožní flórou.

Bezvodé přípravky

Alternativou přípravků obsahujících vodu jsou bezvodé oleogely na bázi triglyceridů a fosfatidylcholinu. Konzervační látky, emulgátory a povrchově aktivní látky, komplexotvorné látky, parafíny a alkoholy jsou zcela vynechány. Většina oleogelů je při šetrném použití (!) mikrobiálně kompatibilní. Mnozí uživatelé se však stále musí naučit používat je šetrně, protože koncentrace látek pro péči o pokožku na 1 ml je přibližně třikrát až čtyřikrát vyšší než u běžných výrobků na bázi vody - např. emulzí O/W.
Mimochodem, u oleogelů také nedochází ke koncentraci ve vodě rozpustných složek, když se voda obsažená ve výrobku po aplikaci na pokožku odpaří. Je známo, že hypertonické koncentrace způsobují dočasné, většinou neškodné podráždění (zarudnutí, pálení) u emulzí typu o/w a u citlivé pokožky.

Rozpoznatelné nesoulady

Lze předpokládat, že ačkoli kožní flóra těží z metabolismu kosmetických složek, je její aktivita omezena daným povrchem kůže, na kterém se nachází. Rozhodně se však může projevit.
Kromě vlivů hormonální rovnováhy, výživy, kouření a léků jsou zápach, změna barvy kůže a zánětlivé změny známkou toho, že s mikrobiomem není něco v pořádku a/nebo že kůže není správně ošetřována:

  • Nohy: Za normálních podmínek vytváří místní kožní flóra slabý zápach v důsledku tvorby kyseliny isovalerové. (Příliš) časté používání čisticích prostředků na bázi povrchově aktivních látek a nošení uzavřené, tj. okluzivní obuvi, stejně jako tendence k pocení, vede ke kolonizaci bakteriemi, které syntetizují těkavé látky obsahující síru, jako jsou merkaptany, thioethery a thioestery. Vzniká nepříjemný zápach "zpocené nohy".
  • Podpaží: Zápach a zvýšená vlhkost pokožky jsou důsledkem vysoké frekvence čištění a depilace. Okluzivní situace kůže na kůži zde také mění složení kožní flóry. Důsledkem je používání deodorantů.
  • Pokožka hlavy: Lupy jsou většinou způsobeny kvasinkovými houbami Malassezia. Houby tráví povrchové tukové látky mazových žláz a uvolňují mastné kyseliny. Základem infekce, kterou vyvolává každodenní mytí agresivními šampony, bývá seborea.
  • Změna barvy kůže: Kromě hyper- a hypopigmentace, jejíž příčiny lze hledat v lokálních změnách tvorby melaninu, AGE (Advanced Glycation Endproducts) nebo lipofuscinu (oxidované komplexy bílkovin a lipidů), se musíme vypořádat se zbarvením způsobeným zvýšenou populací již zmíněných kvasinek Malassezia, které patří ke kožní flóře (pityriasis versicolor). Svou roli zde může hrát i kosmetika. V tomto případě mohou rychle pomoci volně prodejná antimykotika, jako je terbinafin, inhibitor syntézy ergosterolu.
  • Mykózy: Riziko plísňových infekcí na nohou a v intimní oblasti zvyšuje přehnaná hygiena a těsná, vlhká obuv a textil.
  • Akné: Spouštěčem mohou být komedogenní látky v kosmetice, které podporují množení anaerobních zárodků a související zánět.
  • Rosacea: S výjimkou některých oleogelů se speciálními přísadami snáší pleť s rosaceou pouze nízké dávky lipidových látek. Pokud tato rámcová podmínka není dodržena, dochází při péči o pleť ke zvýšenému růstu anaerobních zárodků, což rychle vede k výpotkům v důsledku snížené vybavenosti pleti s růžovkou antimikrobiálními peptidy (AMP).
  • Periorální dermatitida (POD): Platí zde totéž co u rosacey. Ba co víc: Akutní POD snáší v nejlepším případě vodné koncentráty účinných látek, ale pouze pokud je povrch kůže suchý.
  • Bariérové poruchy: Častou příčinou je vyplavování povrchově aktivních látek (čisticích prostředků) a běžných emulgátorů (krémů). Spektrum sahá od suché až po atopickou kůži včetně poruch perianální bariéry. Ve všech případech je nutná péče o pokožku přizpůsobená specifickým podmínkám epidermis a příslušného mikrobiomu.
  • pH kůže: Studie závislosti pH na věku ukazují, že se s věkem zvyšuje. Příčiny nejsou známy. Teoreticky by se souběžně musela měnit i aktivita kožní flóry. Je však také možné, protože se zabýváme vyhodnocením statistických údajů, že roli hrají návyky přizpůsobené věku. Proto zatím není jasné, do jaké míry by se těmto změnám mělo čelit kosmetickými přípravky přizpůsobenými pH.

V souvislosti s používáním antioxidantů je třeba poznamenat, že amidové a peptidové struktury obsažené v mikrobiomu působí jako účinné lapače radikálů, a tím také přispívají k ochraně epidermis. Další důvod, proč věnovat pozornost její integritě.
Mimochodem, savci se podílejí na intenzivní údržbě mikrobiomu prostřednictvím svého lízacího reflexu, kdy neustále přerozdělují zárodky.

Dr. Hans Lautenschläger

 

Pokud máte nějaké dotazy, kontaktujte nás na koko@dermaviduals.de .
To platí i pro tiskové a faktické chyby.
© Copyright Cosmetics Concept KOKO GmbH & Co. KG, Leichlingen, www.dermaviduals.de
Revize: 23.02.2023