Potřebujete poradit? 603 879 910 (po - pá: 8-16:30)
Rostlinné izoflavony - známé také jako fytohormony - jsou exogenní organické sloučeniny a používají se zejména v péči proti stárnutí pleti.
Metabolismus, funkce a vývoj našeho těla jsou řízeny enzymy a poslíčky. Mezi poslíčky hrají vedle endogenních neurotransmiterů a hormonů, včetně růstových faktorů, v menší míře roli exogenní feromony a fytohormony. Fytohormony jsou již delší dobu v centru pozornosti péče proti stárnutí pleti.
Hormony
Hormony se dělí na lokálně aktivní hormony, jako jsou prostaglandiny, které jsou odvozeny z metabolitů esenciálních mastných kyselin, látky jako acetylcholin, který je odvozen z aminokyselin, a hormony s peptidovou a steroidní strukturou. Mezi steroidní hormony patří mj:
Od dětství přes pubertu a menopauzu až po stáří se poměr hormonů produkovaných v těle mění. Například produkce estradiolu u žen se spolu s dalšími estrogeny zvyšuje před pubertou a během ní a v menopauze se snižuje na zlomek. Hormonální substituční terapie byla mimo jiné vyvinuta ke zmírnění následků spojených s menopauzou, jako jsou bolesti hlavy, návaly horka a podrážděnost. V této souvislosti bylo zjištěno, že asijské ženy trpí menopauzou mnohem méně než jejich evropské protějšky. Bližší pohled odhalil jednu z příčin, a to stravu založenou na sójových produktech, které obsahují polyfenolické složky.
Polyfenoly
Polyfenoly jsou obecně barevné sloučeniny obsažené v ovoci, které mají antimikrobiální a antioxidační vlastnosti a podobně jako kvercetin se používají jako přírodní potravinářská barviva. Do této skupiny patří také resveratrol z červeného vína. Zvláštností sóji, ale i nám známého červeného jetele, je obsah flavonoidů. Jedná se o polyfenoly, které se prostorově skládají ze tří kruhů, jejichž různými vazbami vznikají flavony a isoflavony.
Izoflavony
Izoflavony se vzdáleně podobají estradiolu, když je postavíme vedle sebe jako v případě genesteinu:
Stejně jako jiné signální látky potřebují hormony ke své regulační funkci dokovací místa (receptory), která spouštějí biochemické reakce. Receptory jsou tedy jakýmsi zámkem, do kterého musí zapadnout klíč (hormon), aby se dveře otevřely.
Protože však klíč v případě isoflavonoidů nepasuje stoprocentně, lze otevřít jen část dveří. Tj. hormonální účinek isoflavonoidů ("fytohormonů"), mezi něž kromě genesteinu patří i další zástupci jako daidzein a metylované sloučeniny jako formononetin a biochanin A, je o několik řádů menší než účinek estradiolu. A co víc, izoflavony se odbourávají (metabolizují) zcela jiným způsobem než fyzikální hormony a jsou bez vedlejších účinků.
Proti stárnutí
Díky těmto vlastnostem jsou izoflavonoidy zajímavé pro péči o pleť. V kosmetických přípravcích jsou totiž účinné pouze lokálně a nejsou dostupné systémově. V souladu s tím nespadají pod "látky s estrogenní a gestagenní aktivitou" a "antiandrogeny se steroidním skeletem", které jsou uvedeny na seznamu zakázaných látek kosmetické vyhlášky.
Z kosmetického hlediska se isoflavony počítají mezi účinné látky proti stárnutí v rámci kosmetických přípravků. Kosmeceutické látky nejsou přesně definovány, ale obvykle se studují intenzivněji než mnohé jiné kosmetické účinné látky. To platí i pro výtažky ze sóji a červeného jetele, které vykazují řadu zajímavých účinků:
Je třeba poznamenat, že mnoho studií zabývajících se účinkem fytohormonů vychází z výsledků in vitro. Chybějící korelace s realitou in vivo jsou při každodenním uvádění kosmetických přípravků na trh často přehlíženy.
Proměnlivé rostlinné extrakty
V závislosti na provenienci a zpracování obsahují extrakty nejen isoflavony, ale také jejich glykosidy, v nichž jsou molekuly cukrů spojeny s fenolickými skupinami isoflavonů. Vyznačují se dobrou rozpustností ve vodě. Jejich názvy jsou matoucím způsobem podobné a jsou pak například genestin a daidzin, pokud je cukrem glukóza. To má na účinek malý vliv, spíše na typ kosmetického zpracování. Obecně platí, že kombinace s fosfatidylcholinem vede ke zvýšené dostupnosti, což je způsobeno dočasnou fluidizací kožní bariéry.
Endokrinní disruptory?
WHO definuje endokrinní disruptory (EDC) jako exogenní látky nebo směsi, které způsobují změny v hormonální rovnováze - v individuálním organismu, jeho potomstvu nebo v populaci - a tím narušují nebo poškozují zdraví.
Do kategorie endokrinních disruptorů samozřejmě patří i izoflavony. Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) však izoflavony schválil. Podle EFSA neexistují žádné důkazy o škodlivém vlivu na prsa, dělohu a štítnou žlázu žen po menopauze. Předpokládá se příjem 35 až 150 mg izoflavonů denně prostřednictvím potravin a doplňků stravy. Naopak slabý estrogenní účinek může sloužit k prevenci rakoviny prsu.
V aktuálním předběžném stanovisku SCCS (SCCS = Scientific Committee on Consumer Safety) k daidzeinu se však uvádí: Nedostatek údajů o mutagenitě v současné době neumožňuje konečné hodnocení. Existuje tedy riziko, že všechny výtažky ze sóji, které přirozeně obsahují daidzein, by mohly být považovány za nebezpečné.
Kaviár & spol.
Závěrem je třeba poznamenat, že se objevila řada kosmetických výrobků, jako jsou výtažky z čerstvých buněk, kaviárové liposomy, kolostrum a vaječné výrobky, které se podprahově rovněž zaměřují na účinky podobné hormonům. Ty však ztratily na významu v důsledku zákazu "výrobků obsahujících buňky, tkáně i produkty lidského původu" a diskuse o účinných látkách živočišného původu. Farmaceutické hormonální krémy s lamelární strukturou DMS, které jsou dostupné na lékařský předpis, však stále zažívají výrazný růst.
Dr Hans Lautenschlager
Pokud máte nějaké dotazy, kontaktujte nás na koko@dermaviduals.de . To platí i pro tiskové a faktické chyby. © Copyright Cosmetics Concept KOKO GmbH & Co. KG, Leichlingen, www.dermaviduals.de |
Revize: 28.07.2023 |