Potřebujete poradit? 603 879 910 (po - pá: 8-16:30)
Batolata, tedy děti v prvních třech letech života, vyžadují speciální péči o pokožku. Totéž platí pro mladé lidi, teenagery. Mezi tím leží věkové rozmezí přibližně 3–10 let, které navštěvují mateřskou a základní školu. Co byste měli mít na paměti při péči o pleť?
Miminka a batolata jsou pod dohledem rodičů, zatímco starší děti tráví poprvé čas mimo domov, mimo jiné na hřišti a při sportu. Přirozeně nejsou tak vyspělé jako dospívající, pokud jde o vlastní rozhodování. Co jim mají rodiče předat?
Čištění pleti
Když si vzpomeneme na své dětství, zjistíme, že naši rodiče v poválečném období nepečovali o naši pleť tak vážně jako dnes. Hlavní věcí bylo čištění pleti. A tak je tomu i dnes. Produkty se však zásadně změnily. Alkalická tyčová mýdla ustoupila tekutým mýdlům a šamponům s různým složením. Jedním z klíčových aspektů jsou povrchově aktivní látky bez obsahu alkálií, které se v těchto výrobcích používají a které mají nižší dráždivý potenciál. Stejně jako u jiných věkových skupin se doporučují pH neutrální, tj. mírně kyselé báze. I bez čisticího gelu nebo šamponu na celé tělo má sprcha vysoký faktor zábavy a je šetrná k kožní bariéře. Navíc s výjimkou perianální oblasti je vlastní samočisticí program pokožky u dětí mnohem účinnější, než byste si mysleli. Dlouhodobé působení teplé vody, zejména v přítomnosti čisticích prostředků, však způsobuje, že dětská pokožka snadno otéká a otevírá dveře infekcím.
Atopická a suchá kůže
Mladá pleť se po vyčištění velmi rychle regeneruje. Kyselý a lipidový plášť se po několika hodinách obnoví díky činnosti mazových a potních žláz a mikrobiomu. Krémy a pleťové vody jsou proto nezbytné pouze ve zvláštních situacích, jako je vrozená atopická nebo suchá pleť.
V těchto případech jsou vhodné zejména bezvodé oleogely, které se používají i pro malé děti. Jsou velmi úsporné a neobsahují vodní fázi, kterou je třeba stabilizovat přísadami. Jsou ideální, pokud obsahují složky kožní bariéry, jako jsou mastné kyseliny, ceramidy a steroly v triglyceridové matrici. Vhodné jsou proto neutrální oleje vyrobené z triglyceridů nasycených kyselin se středně dlouhým řetězcem nebo rostlinných olejů.
Pokud jsou v přípravcích pro péči o pokožku obsaženy rostlinné oleje, mělo by být zpravidla zajištěno, aby pokožka nebyla krátkou dobu po aplikaci vystavena slunečnímu záření. Navzdory antioxidantům se v důsledku obsahu vícenenasycených esenciálních mastných kyselin, jako je kyselina linolová, alfa- a gama-linolenová, snadno tvoří dráždivé peroxidy.
Zčervenání kůže
Pokud však došlo ke slunečnímu erytému, jsou esenciální mastné kyseliny a jejich glyceridy vhodné zejména pro následné ošetření, protože mají vysoký protizánětlivý potenciál. Nejvyšší obsah těchto kyselin obsahují lněný olej a olej ze semen kiwi. Jsou však velmi nepraktické kvůli svému olejovitému charakteru.
Pokud jsou však zabaleny v nanodisperzích, chovají se jako vodní mléka a velmi rychle se vstřebávají do pokožky. Pokud se dítě dostalo do kontaktu s horkým předmětem, což se podle zkušeností může v tomto věku snadno stát, mohou tyto přípravky také do značné míry zabránit vzniku puchýřů.
Ochrana před sluncem
Jedním z nejdůležitějších úkolů péče o dětskou pokožku je ochrana před sluncem. Na rozdíl od malých dětí, které se nesmí vystavovat plnému slunci, se stresu kůže při venkovních hrách nelze vždy vyhnout. To není problém, pokud je pokožka od začátku roku vystavena záření a se změnou polohy slunce si pomalu vytváří vlastní ochranu produkcí melaninu.
Na rozdíl od dřívějších dob, kdy dobrodružná hřiště tvořily nezastavěné pozemky, se dnes děti více pohybují a tráví delší dobu v budovách. Kůže se pak rychle zahltí, pokud je záření neobvyklé a intenzivní.
Nezbytná je ochrana, která je založena na místním UV indexu (UVI), který je kdykoli dostupný na internetu. Koncentrace slunečních filtrů by měla být v ideálním případě taková, aby nedocházelo k zastavení tvorby melaninu v pokožce. Protože melanin je přirozeně nejlepší ochranou, která existuje. Jinými slovy, nejvyšší možný ochranný sluneční faktor není vždy tou nejlepší volbou.
Antioxidanty jsou v přípravcích nadbytečné, protože účinné filtry zabraňují především tvorbě radikálů. V obvyklých aplikačních koncentracích jsou antioxidanty také rychle odbourávány a inaktivovány. Ve vysokých koncentracích samy generují při ozařování radikály.
V kombinaci s bariérovými složkami se přípravky na ochranu proti slunci rychle vstřebávají a zároveň mají vyživující účinek.
U dětí i dospělých vždy vyvstává otázka, zda denní krém s ochranným slunečním filtrem používat čistě preventivně, i když děti tráví většinu času doma, ve školce nebo ve škole. Naštěstí to není nutné, i když to marketing doporučuje a studie varují před údajným brzkým poškozením.
Citlivá pleť
Statistiky ukazují zvýšenou citlivost dětské pokožky na vnější vlivy. Atopická kůže a alergie jsou v tomto věku stále častější. Není to kvůli našemu životnímu prostředí, protože se rozhodně stalo čistším, i když se neustále objevují senzační zprávy o opaku.
Jen si vzpomeňte na saze z parních vlaků, olovo ze spalovacích motorů, emise z ocelářského a chemického průmyslu a smogové povětrnostní podmínky. Příčiny citlivosti jsou dnes spíše kulturní povahy. Zejména ve městech je úroveň hygieny tak vysoká, že se imunitní systém dětí v prvních letech dostatečně nevyvíjí. Mám na mysli: rodiče by měli od pokožky svých dětí očekávat více, nehnat hygienu do extrémů a nechat své děti co nejčastěji volně pobíhat v přírodě.
Pokud se také objeví citlivost, diagnostika pleti a případně záznamy v deníku dokumentující péči o pleť, stravovací návyky a návyky při užívání léků jsou užitečné, abyste se dostali k jádru příčin. I tvrdost vody může mít velký vliv, pokud jste k ní náchylní. Také stojí za to se blíže podívat na deklaraci kosmetiky INCI.
Zdravá kožní flóra
A ještě jedna věc: Důležitým faktorem je neporušená a zdravá kožní flóra, neboli kožní mikrobiom, kterou tvoří tým různých specialistů, kteří s naším tělem pracují miliony let.
Z toho plyne jednoduché pravidlo: přípravky a přísady, které poškozují mikrobiom, škodí i naší pokožce. Většinou se jedná o přísady, jako jsou konzervační látky.
Naopak lze usoudit, že fyziologicky přijatelné látky mikrobiom nepoškozují – pokud koncentrace nepřekračují fyziologicky přijatelné limity.
Naše stránky si můžete přečíst také v zobrazení čtečky pro mobilní zařízení. V případě jakýchkoli dotazů nás neváhejte kontaktovat na adrese koko@dermaviduals.de. To platí i pro tiskové a faktické chyby. © Copyright Kosmetik Konzept KOKO GmbH & Co. KG, Leichlingen, www.dermaviduals.de Revize: 21.2. 2025 |